Blog

UBEZPIECZENIA

KREDYTY

08 sierpnia 2019

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny

Jesteście małżeństwem i chcecie wziąć kredyt hipoteczny, ale jedno z Was ma kiepską historię kredytową? A może jedno z Was nie posiada dochodów, a dochody drugiej osoby nie wystarczają na wygenerowanie zdolności kredytowej przy uwzględnieniu całej rodziny? Rozwiązaniem tych problemów może być rozdzielność majątkowa. Może być ona stosowana również w przypadku, gdy od pewnego momentu stwierdzicie, że zamierzacie dalej żyć razem, ale jednak na własny rachunek i odrębnie budować swoje majątki lub też jeśli jedno z Was prowadzi działalność gospodarczą, która może nieść za sobą ryzyko powstania długów, które w przypadku braku intercyzy obciążałyby oboje małżonków.

 

Większość małżeństw w Polsce objętych jest wspólnotą majątkową. Zaciągając wówczas kredyt solidarnie odpowiadają za jego spłatę w całości i w całości jest on obciążeniem dla każdego z małżonków przy staraniu się o ewentualny inny kredyt. W przypadku podpisania intercyzy i staraniu się o kredyt hipoteczny przez jedno z małżonków nieruchomość będzie stanowić jego odrębny majątek osobisty, ale również kredyt będzie obciążał tylko tą osobę.

 

Rozdzielność majątkowa pozwala „wyeliminować” z konieczności brania pod uwagę historii kredytowej jednego z małżonków, jeśli ten miał w przeszłości problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań kredytowych, po których ślad pozostał w BIK lub też obecnie posiada niespłacone zobowiązania widniejące w BIK, BIG lub innych bazach danych dłużników. Pozwala również podnieść zdolność jeśli jedno z małżonków nie posiada dochodów. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że jeśli macie dzieci, to nie dzielimy ich na pół. Każde z dzieci musi być uwzględnione we wniosku kredytowym jako członek gospodarstwa domowego. Uwzględniać nie musimy natomiast małżonka, który do kredytu nie przystępuje.

 

Poszczególne banki mają swoją politykę akceptacji zawartej przez małżonków rozdzielności majątkowej. W części z nich można do kredytu przystąpić nawet następnego dnia po zawarciu intercyzy, w części obowiązuje okres karencji. Załącznikiem do wniosku kredytowego musi być akt notarialny potwierdzający zawarcie intercyzy.

 

Intercyzę należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna w tym przypadku to 400zł, do której należy doliczyć 23% podatku VAT +  koszt ewentualnych odpisów. Rozwiązanie rozdzielności majątkowej również wiąże się z koniecznością wizyty u notariusza.

 

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

87-500 Rypin, ul. Wiejska 2

+48 507 483 623

Lzalewski@fintime.com.pl

ŁUKASZ ZALEWSKI

KONTAKT