Blog

UBEZPIECZENIA

KREDYTY

06 października 2019

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zazwyczaj długoterminowym. Bardzo często kredytobiorcy zaciągają go na okres 20-30 lat. Mimo że wiele osób tak uważa, to jednak nie oznacza to, że przez cały ten okres muszą być związani z tym samym bankiem. Kredyt można zarówno wcześniej spłacić, jak i przenieść do innego banku, jeśli tylko pojawi się oferta banku z warunkami lepszymi niż aktualnie posiadane. Przeniesienie kredytu do innego banku nazywane jest jego refinansowaniem i polega ono na spłacie kredytu przez bank, do którego kredytobiorca zamierza przenieść zobowiązanie kredytowe. Procedura przyznania kredytu refinansowego przypomina tą, którą każdy z kredytobiorców musiał przejść starając się o kredyt na zakup bądź budowę nieruchomości. Nieco odmienna będzie jedynie lista wymaganych dokumentów. Zamiast umowy przedwstępnej zakupu nieruchomości czy też dokumentacji związanej z pozwoleniem na budowę konieczne jest dostarczenie z banku, w którym jest obecnie zaciągnięty kredyt, zaświadczenia o wysokości aktualnego salda zadłużenia i numerze rachunku do spłaty.

 

Kiedy warto refinansować kredyt? Oczywiście głównym kryterium jest cena kredytu. Trzeba pamiętać, że wnioskowanie o kredyt hipoteczny niesie za sobą zawsze pewne koszty. Te, których nie da się w tej sytuacji uniknąć to na pewno wpisanie banku do hipoteki oraz wycena nieruchomości. Nie są to jednak koszty wysokie (maksymalnie około 1000zł). Jeśli kredyt możemy przenieść bez dodatkowych kosztów (nie ma prowizji za wcześniejszą spłatę obecnego kredytu i nie ma prowizji za udzielenie w „nowym” banku), to należy się skupić tak na dobrą sprawę wyłącznie na różnicy w marży. Jeśli przy okazji refinansowania trzeba ponieść jakieś koszty, to konieczne jest policzenie, czy i kiedy ich poniesienie się zwróci, tzn. po jakim czasie zysk z tytułu niższej raty zrekompensuje np. prowizję za udzielenie kredytu. Refinansowanie kredytu jest również dobrą okazją do ograniczenia cross-sellu, czyli produktów dodatkowych, które są wymagane w obecnym banku, a których z jakichś powodów kredytobiorca nie jest w dalszym okresie spełniać. Przy okazji refinansowania można również dobrać dodatkowe środki na remont nieruchomości bądź na cel dowolny (w części banków możliwe jest uzyskanie środków na cel dowolny w cenie kredytu hipotecznego).

 

Gdzie szukać ofert banków? Jeśli przy staraniu się o kredyt hipoteczny korzystaliście z usług pośrednika kredytowego, to prawie na pewno będzie on na bieżąco monitorował rynek i kontaktował się z klientem w celu przedstawienia rozwiązania pozwalającego jego klientowi zaoszczędzić. Jeśli o kredyt hipoteczny staraliście się bezpośrednio w banku, to musicie sami w miarę możliwości sprawdzać te oferty w bankach lub w biurach pośrednictwa kredytowego. Kiepskim sposobem jest przeglądanie rankingów kredytów, o czym pisałem już w jednym z wcześniejszych postów.

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

87-500 Rypin, ul. Wiejska 2

+48 507 483 623

Lzalewski@fintime.com.pl

ŁUKASZ ZALEWSKI

KONTAKT